My favourite book

2011-05-01 15:44

 

W nowym roku szkolnym zaczynamy pracę z projektem "Moja ulubiona książka", którego jestem założycielem. Moich partnerów ze Słowenii można zobaczyć na zdjęciu w fotogalerii.

Cele projektu to:

 

  •  zachęcenie do czytania książek, uświadomienie korzyści płynących z czytania;
  •  zainteresowanie literaturą innych krajów;
  •  kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, pisanie listów, krótkich recenzji, opisów;
  •  tworzenie prezentacji Power Point „My favourite book”;
  • przekazanie istotnych informacji na temat swojej ulubionej lektury europejskim partnerom za pomocą technologii komputerowej;
  •  zapoznanie z informacjami na temat literatury, kultury, zainteresowań partnerów i ich porównanie;
  •   przygotowanie scenariusza i wystawienie spektaklu na podstawie ulubionej książki partnera z okazji Światowego Dnia Książki pt. „Co czytają nasi koledzy?”

 

certyfikat eTwinning.pdf (84 kB)

 

23 kwietnia 2012 r w związku z obchodami Światowego Dnia Książki uczniowie klasy V biorący udział w projekcie przedstawili spektakl "Sąd nad książką". Oskarżona została uniewinniona.

Obrońca (w tej roli Aleksandra Wojtaszek) tak wygłosił swoją mowę końcową:

Wysoki Sądzie!

Słuchając tego, co mówił oskarżyciel i jego świadkowie, nie mogę wprost uwierzyć, jak można być tak zaślepionym , zarozumiałym i nie dostrzegać wartości, jakie niesie za sobą książka.

Przecież to ona tworzy piękno tego świata, rozbudza wyobraźnię. Czytając książki przygodowe możemy przeżywać te same przygody, bądź oddawać się marzeniom przy powieściach poetyckich, poznawać dawne czasy z książek historycznych, czy nawet przenieść  się w cudowny świat fantazji, która daje nam wręcz niepowtarzalną siłę rozwijającą  świat!

Kto weźmie komputer lub kasetę wideo do poduszki?

Natomiast  z książką wielu z nas zasypia. Jest z nami wszędzie: w podróży, na wakacjach, w szkole. Dlatego jest niemożliwe, aby książka mogła zginąć z naszych domów, szkół, bibliotek, księgarni!

Moim zdaniem byłby to koniec świata intelektualnego.

Podsumujmy: książka kształtuje wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, nie wzbudza agresji, jest łatwo dostępna, jest nieocenioną towarzyszką w samotnych chwilach... Tego mamy się pozbawić?
Pozwolę sobie zacytować słowa Ambrożego Grabowskiego: "Książka to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi, doradcę ma i przyjaciela.". Pamiętajmy o tym.

Dlatego też proszę Wysoki Sąd o uniewinnienie oskarżonej.

 

Uczniowie przygotowali także prezentację Power Point o książkach naszych chorwackich kolegów.

W pracach nad projektem wzięli udział:

Joanna Bezat, Nikodem Jakóbczyk, Agnieszka Król, Fabian Lutek, Kornelia Madej, Zuzann Nojek, Jan Plichta, Dominika Słowicka, Maja Szymańska, Julia Świerkowska, Aleksandra Wojtaszek.

 

 

—————

Powrót