Włochy - trzecie spotkanie szkół partnerskich

2014-05-11 13:47

W dniach 4 – 10 maja 2014 r. 12 uczniów i 5 nauczycieli  naszej szkoły wybrało się z rewizytą do Włoch. Szkoła partnerska położona jest na samym południu kraju w urokliwej miejscowości Pisticci nad Morzem Jońskim.

Główny cel spotkania to naturalnie wystawienie na scenie sztuk przygotowanych na podstawie ulubionych książek napisanych przez rodzimych twórców.

Nasi uczniowie zaprezentowali utwór znanego nam osobiście dzięki spotkaniu autorskiemu Pawła Beręsewicza: „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”.

Tytuł spektaklu w naszym angielskim tłumaczeniu brzmiał „Falling in love”. Główną rolę zakochanego nastolatka zagrał Jakub Borkowski. W pozostałych rolach wystąpili: Stanisław Dąbrowski, Olga Karlińska, Aleksandra Klokart , Jakub Koluszka, Julia Kotowska, Dominik Kowalski, Jędrzej Kowalski,  Fabian Lutek, Zofia Wiktorowicz, Patryk Wojtaszek, Weronika Wysmyk.

Przedstawianie miało charakter multimedialny. Uczniowie przygotowali film przedstawiający wspomnienia głównego bohatera, który próbuje, początkowo bez rezultatu, zakochać w sobie tytułową Kaśkę Kwiatek. „Najpiękniejsza w klasie bez dwóch zdań…” oczywiście dostrzega jego starania i obdarza go tym samym uczuciem.

Przedstawienie kończy piosenka Elvisa Presleya w wykonaniu Weroniki Wysmyk – „Nic nie mogę poradzić na to, że się w Tobie zakochuję”- „Falling in love with you”.

Program wizyty był napięty.

Gospodarze chcieli pokazać nam okolicę. Odwiedziliśmy więc Materę. Historyczna część miasta, zwana Sassi, obejmuje unikatowe domostwa drążone w skale i została wpisana na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Naszym celem było też Craco, miasto opuszczone z powodu powracających trzęsień ziemi, w którym kręcono sceny do znanych filmów. Do gustu przypadła nam wizyta w Policoro, gdzie mogliśmy sprawdzić temperaturę wody w Morzu Jońskim. Odwiedziliśmy też Metaponto, w którym znajdują się ruiny archaicznej świątyni Hery z VI w. p.n.e.

Gospodarze przygotowali dla nas także spotkania z pisarzami, warsztaty garncarskie, zajęcia integracyjne, pokaz tańców regionalnych.

Nie zabrakło spotkania z władzami miasta, rodzicami i społecznością lokalną. Włosi darzą Polaków szczególną sympatią za sprawą Jana Pawła II. Słowa naszego hymnu: " z ziemi włoskiej do Polski", który został odegrany przez szkolną orkiestrę, uprzytomniły nam, jak wiele nas łączy.

Włoska koordynatorka projektu - Antonia Maria Marchitelli powiedziała, że ma nadzieję, iż Pisticci pozostanie na zawsze w naszych sercach i nie myliła się.

 

Zdjęcia z mobilności we Włoszech można obejrzeć tutaj:

https://plus.google.com/photos/117197615489550605898/albums/6012257695157137569?authkey=CIzI6dm7x6Kb8wE

 

Wszystkim naszym uczniom  biorącym udział w działaniach projektowych podczas pobytu we Włoszech serdecznie dziękuję za godne reprezentowanie naszej szkoły i kraju.

Marzena Zrobek

—————

Powrót