Polska - pierwsze spotkanie szkół partnerskich

2013-05-25 12:39

W dniach 12-18 maja 2013 r. gościliśmy w naszej szkole grupę 23 uczniów i 9 nauczycieli z Portugalii i Włoch.

Głównym celem spotkania było wystawienie na scenie sztuk przygotowanych na podstawie ulubionych książek napisanych przez rodzimych twórców. Nasi goście przygotowali interesujące spektakle pt. "The Morality Play Of The Witch Doctor of the 1st Republic" i "White as milk, red as blood".

Nasi uczniowie zaprezentowali "Akademię Pana Kleksa"  Jana Brzechwy.

W rolach głównych wystąpili:

Pn Kleks - Aleksandra Wojtaszek i Olga Karlińska,

Mateusz -Kornelia Madej,

Adam Niezgódka - Joanna Bezat,

uczniowie - Agnieszka Król, Julia Świerkowska, Maja Szymańska, Jan Plichta, Oskar Kowalski,

królewna Śnieżka- Natalia Turoboś.

W ramach dofinansowania z funduszy programu Comenius zakupiliśmy na tę okazję mikroporty, które pozwoliły aktorom na wykonywanie swobodnych ruchów na scenie.

 

Najlepsi aktorzy otrzymali nagrody ksiażkowe:

Joanna Bezat-Polska,

Mario Cataldo -Włochy,

Marta Cruz- - Portugalia,

Uczniowie wzięli udział w licznych zajęciach integracyjnych, przybliżających im historię, geografię, kulturę, muzykę, literaturę naszego kraju. Tworzyli wspólnie plakaty dotyczące ulubionych książek.

Dzięki dofinansowaniu z programu Comenius mogliśmy gościć w naszej szkole pisarza Pawła Beręsewicza. Jest on tłumaczem jezyka agnielskiego, więc spotkanie poprowadził w tym języku. Wszyscy uczniowie mogli się przekonać, że pisanie książek, a tym bardziej ich tłumaczenie to niełatwe zajęcie. Niestety, nie pomoże tu internetowy tłumacz. Nasi goście aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i kupowali chętnie polskie książki, by dostać autograf naszego pisarza.

Mamy zamiar wystawić na scenie dla naszych gości jedną z książek poznanego przez nich autora. Pan Beręsewicz obiecał nam pomoc przy tłumaczeniu na język angielski.

Wizyta zakończyła się sukcesem, o czym świadczą ankiety ewaluacyjne wypełnione przez uczniów. Są oni bardzo zadowoleni, że mogli uczestniczyć w projekcie Comenius.

Serdeczne podziękowania rodzinom goszczącym i wszystkim, którzy przyczynili się do promocji naszego regionu i szkoły składa
koordynator projektu Comenius
Marzena Zrobek

—————

Powrót